Klapy zwrotne

Każdy system kanalizacyjny powinien być wyposażony w klapę zwrotną. To proste rozwiązanie zapobiega cofaniu się wód w kanalizacji i zapewnia jednokierunkowy przepływ medium. Klapa zwrotna wykorzystywana jest zarówno jako urządzenie końcowe, jak i sieciowe. Najczęściej elementy te montuje się na wylotach kanalizacyjnych bądź przepustach do koryt o zmiennym poziomie wody. Zasada działania tego elementu jest prosta. Wieko otwiera się lub zamyka samoczynnie w wyniku ciśnienia oddziałującego na jego powierzchnię. Otwarcie następuje, gdy następuje opór wody od strony sieci kanalizacyjnej, zamknięcie natomiast, gdy zwiększone ciśnienie wywiera odbiornik wód.

klapa zwrotna na ruręDostępne w ofercie Zakładu Projektowo-Usługowego Stejax klapy zwrotne wykonane są z polietylenu PE-HD lub polipropylenu PP – odpornego na korozję i działanie agresywnych substancji znajdujących się niekiedy w ściekach. To najwyższej jakości tworzywa sztuczne stosowane w instalacjach kanalizacyjnych. Z powodzeniem mogą one być stosowane na wylotach kanalizacyjnych, jak i w studniach czy komorach ściekowych. Elementy ze stali nierdzewnej stanowią dodatkowe wzmocnienie wyposażenia.

klapa zwrotna z kołnierzem

 

Klapę zwrotną z tworzywa montuje się na kilka sposobów:
– kotwienie do ściany betonowej (najczęściej),
– zgrzewanie z rurą PE-HD (jako przystosowanie do połączenia),
– mocowanie do kołnierza.

 

Na indywidualne zamówienia naszych Klientów możemy zaprojektować i dostarczyć również klapy przystosowane do niestandardowych warunków montażowych.